Szociális és emocionális érettség - Első osztályba megy gyermekem 5. rész

2023.01.31 01:18
Szociális és emocionális érettség - Első osztályba megy gyermekem 5. rész

Az "Első osztályba megy gyermekem " sorozat azoknak a szülőknek szeretne, hétről-hétre, gyakorlati tanácsokat adni, akiknek gyermeke szeptembertől az általános iskola első osztályát kezdi, és szeretnék, ha ez a kezdés minél gördülékenyebben menne.

Miért fontos az iskolakezdés szempontjából az emocionális érettség és pontosan mit is "takar" a kifejezés? A cikk erre próbál választ adni.

Ahhoz, hogy könnyedén vegye az első napok kihívásait elsőosztályos gyermekünk, szükséges, hogy megfelelő érzelmi érettség alakuljon ki.

Egy hat-, hétéves gyermeknek tudniuk kell a következő adatokat a családdal kapcsolatban:

-          teljes neve a gyermeknek, lakcíme

-          születési ideje

-          mennyien és kik élnek a háztartásban (lány-vagy fiútestvére van)

Tisztában kell lennie hogyan kell köszönnie és jó, ha tud bemutatkozni is. Ez utóbbi esetében 3-5 mondatban beszélhet a hobbijáról, sportról stb. is.

Egy 6 éves gyermeknek tudnia kell játékszabályokat betartani, illetve rendelkeznie kell egy bizonyos színtű frusztráció-toleranciával is. Azaz, ha egy játékban veszít , el kell tudnia fogadni ezt és nem változtathatja a szabályokat a saját kedve szerint.
Végül, de nem utolsósorban egy megfelelő szociális és emocionális érettség esetén a gyermek tudja mondani a „kérem” és „köszönöm” szavakat, illetve helyzettől függően bocsánatot is tud kérni.
folytatás : Gyakorlati tippek, játékok  az emocionális érettség fejlesztésére

forrás : https://www.familienkost.de/artikel_was_muss_ein_vorschulkind_koennen.html