Koordináció - Első osztályba megy gyermekem 4. rész

2023.01.31 01:15
Koordináció - Első osztályba megy gyermekem 4. rész

Az "Első osztályba megy gyermekem " sorozat azoknak a szülőknek szeretne, hétről-hétre, gyakorlati tanácsokat adni, akiknek gyermeke szeptembertől az általános iskola első osztályát kezdi, és szeretnék, ha ez a kezdés minél gördülékenyebben menne.

Vajon melyik koordináció megléte fontos egy elsőosztályosnak és ennek hiányában mi a teendő ?

Bármilyen mozgásos iskolai tevékenységnél vagy sportolásnál nagyon fontos a gyermek koordinációs képessége.
A koordináció arra utal, hogy a gyermek képes a kéz és lábak együttes – összehangolt tevékenységére.
Iskolakezdésre kétfajta koordinációs képesség nagyon fontos : kéz-szem -és bilaterális/ kétoldali koordináció.

Kétoldali koordináció

Ez a képesség arra irányul, hogy a gyermek testének mind a két oldalát koordinálva használja.
A képen a kislány úgy húzza fel magát, hogy mind a két oldala testének- egymást kiegészítve – működik.

Ha ez a képesség hiányosan funkcionál, a gyermek nehezebben fogja a finommotorikus mozgást, így az írást is elvégezni ( hiszen ez utóbbi mozgásnál mind a két kéz használatára is szüksége lesz -  részletesebben az előző részekben).

Szem-kéz koordináció

Ahhoz, hogy a gyermek a vonalakon belül ügyesen formálja a betűket írástanuláskor, a szem-kéz megfelelő szintű koordinációja szükséges - szemével az írást kell követnie, a tevékenységet végző keze a periférikus mezőben marad. Az írás, olvasás mellett, a rajzoláshoz és egyes mozgásformákhoz (labdaelkapás, elütés) is létfontosságú a szem és kéz közös munkája.

Tippek, amivel fejleszteni lehet a fenti koordinációt játékosan

1.       Gyurmázás

A gyurmázás során formázzon gyermekünk golyót, sodorjon hosszú kígyót. Így mindkét kezét használni kell, mely a bilaterális koordinációt is fejleszti.

2.       Kirakó- puzzle

Manapság rengeteg szemet gyönyörködtető kirakó közt lehet válogatni. Ráadásul a különlegesebb készleteknél extra funkciót is adnak a játékok , pl színt változtatnak , hangot adnak ki. Mindez a szem-kéz koordinációt fejleszti.

3.       Falmászás
Ma már több játszótéren találkozunk olyan mászórésszel, ahol falmászásra is alkalmas falat építettek nagyobbaknak. Remekül fejleszti a fenti koordinációkat!

4.       Labdázás
Dobjuk a gyermekünk felé labdát, amit próbáljon két kézzel elkapni. Ahhoz, hogy ez sikerüljön szem-kéz koordinációra lesz szükség. Ha normál gumilabdával nem megy a feladat, felfújt lufival is lehet próbálkozni.

forrás : https://www.ot-mom-learning-activities.com/coordination-skills.html#HandEyeCoordination és

Menjünk együtt iskolába - egészséges iskolatáskával! + NYEREMÉNYJÁTÉK!>>>