Hogyan válasszunk íróasztalt gyermekünknek?

2023.01.31 00:50
Hogyan válasszunk íróasztalt gyermekünknek?

Az iskolás gyermekünk szobájának egyik fontos bútora az íróasztal. Az első néhány évben folyamatos használatban lesz, mivel a leckeíráshoz és gyakorláshoz ide ül le csemeténk, de miért is fontos, hogy jó testtartással üljön az asztal mellett és milyen szempontokat kell figyelembe venni, ha íróasztal vásárlás előtt állunk?

Rossz testtartás – rossz koncentráció

Ha rossz testtartásban ül a gyermekünk a házi feladat megírása közben, előre esik a válla, mely nyomást helyez a hasra illetve a lélegző szervekre. Mindez által kevesebb oxigén kerül a vérkeringésbe, így gyermekünk fáradékonyabbá és kevésbé koncentrálttá válik.

Helyes testtartás feltételei

A helyes testtartás tanulható folyamat. Ha megtanulja gyermekünk a helyes ülést , a házi feladat elvégzése gyorsabb folyamat lesz, így a sikerélmény kézzelfoghatóvá válik.

A megfelelő üléshez szükség van olyan székre és asztalra is, mely a gyermek magasságához illeszkedik.

Íme a mérettáblázat, mely megmutatja, hogy milyen testmagassághoz mekkora asztal-szék magasság illik:

Testmagasság                                Asztal magasság                           Ülés magasság

108-121 cm                                                  53 cm                                              31cm

119-142 cm                                                  59 cm                                              35 cm

133-159 cm                                                  64 cm                                              38 cm

146-176 cm                                                  71 cm                                              43 cm

Néhány szabály, amire érdemes odafigyelni, ha íróasztal vásárlás előtt állunk:

1, A gyermek lábai ülés közben a földön legyenek!

2, A combnak a széken végig kell „feküdnie”!.

3, A térdhajlatnak 90 fokos szöget kell bezárnia!

4, A belső térdhajlat ne érintkezzen az üléssel!

5, A térd ne érintkezzen az asztallal!

6, Az alkar - írás közben - végig az asztallapon legyen!

7, A könyök 90 fokos szöget zárjon be!

És végül a szék választásnál a legjobb, ha állítható típust választunk. A legjobb a fix lábakon álló ülőalkalmatosság, az ún. „forgószéket” a folyamatos mozgás miatt nem javaslom!