Keresztmozgás elsajátításának fontossága - Első osztályba megy gyermekem 3. rész

2023.01.31 01:12

Az "Első osztályba megy gyermekem " sorozat azoknak a szülőknek szeretne, hétről-hétre, gyakorlati tanácsokat adni, akiknek gyermeke szeptembertől az általános iskola első osztályát kezdi, és szeretnék, ha ez a kezdés minél gördülékenyebben menne.

Mit nevezünk keresztmozgásnak?
Középvonal keresztező mozgásról akkor beszélünk , ha a gyermek nemcsak a jobb oldalán lévő végtagokat használja a mozgáshoz, hanem "kisegíti" magát a másik oldalon található kéz - láb mozgásával. ( A középvonal arra utal, hogy gondolatban - függőleges irányban - "elfelezzük" a testet jobb és bal oldalra.)

A képen látható kisgyermeknél már működik a keresztmozgás, hiszen jobb kezével bal oldalra tesz le egy  kártyalapot.

Miért fontos ennek megléte ?

Ha nem alakult ki a domináns kéz, illetve nincs megfelelő keresztmozgás, akkor mindkét kéznek és mindkét lábnak közel azonosan kell fejlődnie. Így nem tud egyik kéz sem maximálisan ügyesedni, ezáltal a finommotorikus mozgás is hiányos lesz.
Szintén a keresztmozgás hiánya okozhat egy tanórák alatti rossz testtartást , lásd 2. kép .
Emiatt viszont gyermekünk jobban fárad el az iskolában, ráadásul a munkája sem lesz annyira precíz, tiszta.
A keresztmozgás elsajátítása megalapozza a jobb és a bal agyfélteke összehangolt működését, amelyre egész hátra lévő életünkben szükségünk lesz. A keresztező mozgások gyakorlásával bármely életkorban segíthetjük az új ismeretek elsajátítását.

Praktikus tanácsok, feladatok a keresztmozgás elsajátításához :

-  Ha kirakós játékot vagy memoria játékot játszunk, bíztassuk gyermekünket, hogy távolabbi helyről is húzzon lapot, képet.

- Játsszunk egyszerű összekötős feladatot : pl meg kell keresni a papír bal oldalán található állatokhoz a papír jobb oldalán található élőhelyet !

- Függőleges helyen pl felfüggesztett táblán , történő írás szintén segíti a biztos keresztmozgás kialakulását!

- Mindazok a mozgások is erősítik a keresztmozgást, ahol mindkét láb, mindkét kéz használatban van, és ellentétes mozgást is végzünk vele. Ilyen pl. a biciklizés .

forrás : https://www.ot-mom-learning-activities.com/crossing-the-midline.html